Warsztaty wyjazdowe

W dniach 17-18 czerwca 2019 r. zorganizowano warsztaty wyjazdowe szkolące liderów.Celem warsztatówbyło zainteresowanie uczestników tematyką przyrodniczą na terenach atrakcyjnych krajobrazowo. Grupa uczyła  się w terenie rozpoznawania gatunków roślin oraz wybranych zbiorowisk roślinnych oraz zwierząt, które spotkamy na drodze.

Pierwszy dzień warsztatów upłynął na zwiedzaniu atrakcyjnych przyrodniczo terenów powiatu myślenickiego. Wycieczka na Suchą Polanę w paśmie Łysiny i Lubomira (jest to najdalej wysunięte na północ stanowisko), była ciekawa przygodą. Uczestnicy widzieli łąka górską z pięknymi widokami, następnie leśną stokówką przeszli lasem bukowym nad doliną potoku Porębianka. Eksperci będzie pokazywał rośliny, mówił o gospodarce leśnej, ekstensywnej gospodarce pasterskiej i łąkarskiej w Beskidach. Uczestnicy widzieli skupisko czosnku niedźwiedziego, którego skosztowali ze smakiem.Następnie przejechaliśmy do Harbutowic, żeby zobaczyć pomnikowe Cisy Raciborskiego i wyjść na Bieńkowski Grzbiet, skąd uczestnicy podziwiali Babią Górę, Policę i zachodzące słońce. Po drodze widzieliśmy wiele ciekawych okazów roślin, zbiorowisk, a także objęte ochroną gady i płazy w tym salamandrę plamistą, która pozowała do zdjęć wszystkim zachwyconym uczestnikom.

W drugi dzień warsztatów uczestnicy pojechali za Dunajec do Sromowców Wyżnich, gdzie Wąwozem Szobczańskim wyszli na Trzy Korony, zatrzymując się dosłownie co chwilę by podziwiać i rozpoznawać coraz to nowe gatunki roślin i owadów. Po podziwianiu pięknych widoków z wieży widokowej wszyscy zeszli lasami jaworowymi i przez ciepłolubne łąki pienińskie do Krościenka, skąd po obiedzie pojechali nad przełom Białki w Krempachach. Białka to prawdziwie górska, piękna i dzika jeszcze rzeka.

Webdesign: Heron Art Network