Ciekawostki przyrodnicze
Utworzono: 14 maja 2019
Norka amerykańska, Barszcz Sosnowskiego

Gatunki inwazyjne

Na pograniczu polsko-słowackim znaleźć można wiele inwazyjnych, zagrażających środowisku naturalnemu zwierząt i roślin. Wśród fauny do najbardziej niebezpiecznych gatunków dla naszego środowiska należy norka amerykańska, ślinik luzytański i biedronka azjatycka. Wśród flory najbardziej niebezpieczny jest barszcz sosnowski, nawłoć kanadyjska, rdestowiec ostrokończy, jesion pensylwański, niecierpka gruczołowatan oraz kolczurka klapowana.

Modraszek arion

Owady a zima

Większość owadów zimą zapada w tzw. sen zimowy, w którym wszelkie procesy życiowe są maksymalnie spowolnione, aby w ten sposób umożliwić przetrwanie chłodnego okresu. Ciekawą strategią umożliwiającą przetrwanie zimy jest dwu środowiskowość. Dobrym przykładem są jętki jednodniowe, które w postaci dorosłej żyją zaledwie jeden dzień (w środowisku lądowym), a w formie larwalnej kilka lat (w środowisku wodnym).

Wataha wilków, Modliszka

Mimetyzm

Zaniepokojony ptak potrafi zamierać w bezruchu w wyciągniętej pozie. Wówczas jest  niemalże nie do wypatrzenia spośród konarów drzew. Maskujących barw można się również dopatrzyć u np. wilków, gronostajów, morsznic osowatych, ropuch, kumaków czy modliszek.

Nietoperz

Echolokacja

Echolokacja to system określania położenia przeszkód lub poszukiwanych obiektów w otoczeniu z użyciem zjawiska echa akustycznego. Zwierzęta korzystające z echolokacji wytwarzają krótkotrwały dźwięk o wysokiej częstotliwości, a następnie odbierają fale odbite od przeszkód. Na podstawie kierunku, czasu powrotu, natężenia powracającego dźwięku, określany jest kierunek, odległość i wielkość przeszkody. Wykorzystywana jest na przykład przez nietoperze.

Rola grzybów w przyrodzie

Rola grzybów w przyrodzie jest nie do przecenienia. Około 85%  roślin naczyniowych korzysta na współżyciu ich korzeni z grzybami. Drugą kluczową rola grzybów w środowisku przyrodniczym, a szczególnie leśnym jest zdolność rozkładu martwej materii.

Najnowsze aktualności
12 czerwca w Przeworsku odbyła się otwarta międ...
0
Zachęcamy do posłuchania audycji o konkursie Po...
0
Jesteśmy otwarci na kontakt. Jeśli posiadasz ja...
0
POBIERZ
Pełną analizę
Ochrony i rozwojów walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza
Pobierz
Webdesign: Heron Art Network